Novi Dani
Komentar DANA

Harmonika u Predsjedništvu BIH – Ostvaruje li se još jedno predviđanje Nadrealista?

Kultni šou „Top lista nadrealista“ predvidio je mnogo događaje koji su se ostvarili do sada poput raspada Jugoslavije i podjele Sarajeva a u jednoj epizodi iz 1989. godine spominju se kantoni u BiH koje danas imamo.

Zbog toga su današnje scene sviranja harmonike u Predsjedništvu BIH u režiji Milorada Dodika, mnoge korisnike društvenih mreža podsjetile na popularni skeč “Smjena vlasti” , snimljen početkom 90-ih upravo ispred zgrade današnjeg Predsjedništva BIH.

Na snimku popularni Nele Karajlić izvještava sa događaja iseljavanja stare garniture vlasti iz zgrade Predsjedništva a u jednom trenutku pojavljuje se harmonikaš.

Na snimku Karajlić govori da je sve iznenadio težak poraz “Saveza telefonskih snaga” što je mnoge opet podsjetilo na naziv stranke u kojoj su se i Nele Karajlić i Milorad Dodik početkom 90-ih angažovali a radilo se o “Savezu reformskih snaga” .

Ovaj video je podijelio i zastupnik SDP-a u Parlamentu Federacije BIH Irfan Čengić uz komentar “Harmonika u Predsjedništvu na odlasku stare vlasti”.

Inače, jedan Dodikov potez prije nekoliko godina također se dovodio u vezu sa Nadrealistima.

On se pojavio na jednoj radnoj akciji koju su na Tjentištu organizovali studenti iz Republike Srpske a koju su novinari ocijenili kao ostvarenje popularnog skeča “prva privatna radna akcija”.

Također, na društvenim mrežama dugo se dijelio i snimak kompilacije ove dvije radne akcije u kojima je bilo dosta sličnosti.

Kada govorimo o današnjoj Bosni i Hercegovini onda se može reći i da je skeč Nadrealista u kojem se ismijava to što su djeca u školama podijeljena na srpsku, bošnjačku i hrvatsku, postao stvarnost.

Također više puta su protesti današnjih studenata širom bivše Jugoslavije koji svoje zahtjeve svode na traženje “više ispitnih rokova” i boljeg smještaja u domovima, često dovođeni u kontekst skeča TLN gdje studenti protestuju ispred Studentskog doma “Mitar Mirić” u Sarajevu.

U tom skeču predviđa se da u fokusu borbe budućih generacija studenata neće biti sloboda štampe i “lijeve studentske misli” kao što je to bilo 1968. nego da će tražiti “veće komade mesa u porcijama”.

Novidani.com

Pročitajte još